Kupno własnych czterech kątów to marzenie wielu młodych Polaków. Nabycie nieruchomości lub lokalu mieszkalnego wiąże się z koniecznością podpisania aktu notarialnego. Do czego potrzebny jest notariusz przy zakupie mieszkania? O tym w dzisiejszym tekście.
Po co jest notariusz i dlaczego go potrzebujesz?
Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, po co jest notariusz i dlaczego go potrzebujesz. Prawnik z ukończonym egzaminem oraz praktyką notarialną pełni rolę funkcjonariusza publicznego. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa prawnego w obrocie wartościowymi dobrami – również nieruchomościami, lokalami użytkowymi oraz mieszkalnymi. Posiada uprawnienia do potwierdzania zgodności umów sprzedaży, aktów poświadczenia dziedziczenia czy dokumentów związanych z przekształceniem własności.
Wizyta w kancelarii notarialnej jest nieodzowna, jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego albo wtórnego. . Jego uprawnienia oraz obowiązki określa ustawa „Prawo o notariacie” z dnia 14 lutego 1991 r. Warto dodać, iż jest on niezbędny również w trakcie spisywania protokołów zgromadzeń spółek prawa handlowego.
Jaka jest rola notariusza przy zakupie mieszkania?
Nasi klienci często pytają, jaka jest rola notariusza przy zakupie mieszkania. Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie dochodzi do sporządzenia aktu notarialnego. Zanim jednak dokument zostanie stworzony, notariusz – weryfikuje tożsamość wszystkich stron czynności prawnej oraz przedstawionych dokumentów. Sprawdza również, czy sprzedawca mieszkania rzeczywiście posiada tytuł prawny do lokalu. Udziela też niezbędnych wyjaśnień dotyczących procesu.
Sprawdź także: Akt notarialny w praktyce
Co to jest akt notarialny?
Dokument, jakim jest akt notarialny sprzedaży mieszkania to potwierdzenie prawa własności do nieruchomości określonej osobie fizycznej. Jest on bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego własności danej nieruchomości. Jego nieprawidłowe sporządzenie niesie za sobą szereg ryzyk prawnych. Warto korzystać z usług doświadczonej kancelarii notarialnej, która w razie wątpliwości pomoże skorygować dokumentację.
Co powinien zawierać akt notarialny?
Dokument potwierdzający przeniesienie własności to bardzo ważny aspekt procesu zakupu mieszkania. Jest on przechowywany przez notariusza przez 10 kolejnych lat. Jednocześnie pozostałe strony otrzymują wypis, który prawnie ma status oryginału. Co powinien zawierać akt notarialny?
· Informacje na temat daty oraz miejsca sporządzenia.
· Dane notariusza oraz kancelarii notarialnej i stron podpisujących akt.
· Oświadczenia wszystkich stron.
· Potwierdzenia ważnych okoliczności w trakcie spisywania dokumentu.
· Podpis notariusza oraz każdej ze stron aktu notarialnego.
Prawidłowo sporządzony dokument przeniesienia własności do nieruchomości powinien posiadać też potwierdzenie odczytania oraz przyjęcia i podpisania aktu. Bardzo ważną kwestią jest również sporządzenia wniosku o dokonanie stosownego wpisu w księdze wieczystej.
Sprawdź: Jakie z umów powinny być zawierane w obecności notariusza?
Ile wynosi opłata notarialna przy zakupie mieszkania?
Kolejne pytanie często zadawane przez naszych klientów brzmi, ile wynosi opłata notarialna przy zakupie mieszkania. Standardem jest tzw. taksa notarialna za zakup mieszkania. Stanowi ona uregulowane prawnie wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy sprzedaży, wniosku wieczystoksięgowego oraz wypisy. Jest ona uzależniona od wartości nieruchomości.
Ile kosztuje założenie księgi wieczystej u notariusza?
Nierozłącznymi elementami zakupu mieszkania są zarówno akt notarialny, jak i może być również założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu u notariusza. Wówczas opłata sądowa wynosi 300,00 zł, zaś zmiana wpisu prawa własności w księdze wieczystej wiąże się ze stałą opłatą sądową w wysokości 200,00 złotych. Dodatkowo opłata sądowa za wpis hipoteki lub służebności wynosi 200,00 zł. Wśród opłat znajduje się ponadto wykreślenie roszczenia po zawarciu umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, którego stawka to 75,00 złotych.
Jakie są opłaty dodatkowe związane z aktem notarialnym?
Wśród dodatkowych opłat związanych z aktem notarialnym są odpisy dodatkowych niezbędnych dokumentów, których koszt wynosi 6,00 złotych netto za każdą stronę. Podobnie jak inne koszty również ten jest regulowany przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Nie należy zapominać o kwestiach podatkowych. Dokumentacja przygotowana przez kancelarię jest objęta podatkiem PCC – tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% w przypadku przeniesienia praw własności nieruchomości.
Kto ponosi koszty notarialne przy sprzedaży mieszkania?
Zgodnie ze zwyczajem wszystkie koszty i opłaty przy sprzedaży mieszkania ponosi nabywca, przy czym strony umowy objętej aktem notarialnym mogą porozumieć się inaczej. Zgodnie z obowiązującym prawem, podatki i opłaty sądowe ciążą na Nabywcy lokalu.
Profesjonalne wsparcie kancelarii notarialnej Gabrieli Walewskiej
Wizyta w kancelarii notarialnej to stały aspekt prawny na drodze procesu kupna, sprzedaży albo przeniesienia praw majątkowych do nieruchomości. Mamy nadzieję, że lektura tekstu przyniosła Ci rzetelną odpowiedź na pytanie, do czego potrzebny jest notariusz przy zakupie mieszkania oraz jaki jest koszt aktu notarialnego przy zakupie wymarzonego mieszkania.
Jeżeli planujesz sprzedaż albo nabycie nieruchomości na terenie Warszawy lub okolic, to zdecydowanie powinieneś wybrać profesjonalne wsparcie kancelarii notarialnej Gabrieli Walewskiej. Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że uzyskasz tutaj rzeczowe wsparcie w sprawnej realizacji dokumentacji związanej z kupnem lub sprzedażą mieszkania.